Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl
Rodzaje płyt - DVD PDF Drukuj Email
czwartek, 07 kwietnia 2011 10:51
Spis treści
Rodzaje płyt
DVD
Blu-Ray
Inne standardy
Wszystkie strony

 

2. Płyty DVD.

Płyty DVD to nośniki o generację nowsze w porównaniu do CD, oferują znacznie większą pojemność wynoszącą 4,7 GB (płyty jednowarstwowe) lub 8,7 GB (płyty dwuwarstwowe), na rynku dostępne są także płyty jednowarstwowe dwustronne o pojemności łącznej 2x 4,7 GB jednak są one rzadko spotykane i nie cieszą się popularnością wśród użytkowników. Podobnie jak płyty CD, tak i w tym przypadku mamy do czynienia zarówno z nośnikami jednokrotnego (DVD+/-R) jak i wielokrotnego (RVR+/-RW) zapisu. Płyty DVD można podzielić również na DVD+R i DVD-R, jednak w dzisiejszych czasach wszystkie dostępne napędy radzą sobie z oboma formatami więc nie będę wgłębiać się w szczegóły i różnice między nimi.

W przypadku DVD ograniczę się wyłącznie do trzech podstawowych standardów jeśli chodzi o zawartość zapisanych informacji.

a) Data DVD - czyli płyta z szeroko pojętymi danymi. Podobnie jak w przypadku płyt CD może zawierać pliki wszelkiego typu a jedyną różnicą w stosunku do CD jest większa pojemność.

Pamiętać należy jedynie, że jeśli na płycie tego typu zapiszemy filmy w formacie AVI bądź innym komputerowym, to może się okazać że nie będą ode odtwarzane przez starszego typu odtwarzacze stacjonarne obsługujące wyłącznie format Video DVD.

b) Video DVD - czyli ściśle określony standard zapisu filmów przy wykorzystaniu kompresji MPEG2.

Płyty te mogą być odtwarzane zarówno na komputerach przy użyciu dedykowanego oprogramowania, jak też wszystkich odtwarzaczach stacjonarnych z czytnikiem DVD lub nowszego typu.

c) DVD Audio - oferujący dźwięk o znacznie lepszej jakości niż Audio CD, jednak do wspierany przez niewielką ilość popularnego sprzętu audio.

Format DVD Audio umożliwia zapisanie dźwięku dwu lub wielokanałowego o jakości znacznie przewyższającej klasyczne płyty CD Audio. Niestety format ten mimo wielu zalet nie zyskał dużej popularności i duża część sprzętu nie jest w stanie odtwarzać płyt tego typu.

  
Joomla themes, affordable business hosting.